tezli yüksek lisans başvuruları

news-details

TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARINA BAŞVURU KOŞULLARI

BAŞVURU 

Enstitümüzün tezli yüksek lisans programlarına yapılacak başvurular online olarak gerçekleştirilecektir (Kayıt olmak için tıklayınız).

1. Tezli yüksek lisans programlarına başvuru için adayların en az 55 ALES veya (149 GRE, 450 GMAT) puanı almaları gerekmektedir.  

? Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Müzecilik ve Devlet Konservatuvarı Tezli Yüksek Lisans Programlarında ALES şartı aranmaz. (Gastronomi ve Mutfak Sanatları Yüksek Lisans Programlarında (Tezli/Tezsiz) ve Devlet Konservatuarı Yüksek Lisans Programlarında (Tezli/Tezsiz) yabancı dil şartı da aranmamaktadır.)

Aşağıdaki programlarda ALES koşulları farklılaşmaktadır.

Program Adı

ALES / GRE

Klinik Psikoloji

 

Sosyal Psikoloji

ALES(EA):70, GRE:700(SAYISAL)=155

YDS:70, TOEFL:84 LİSANS NOT ORTALAMASI =2.50

Tezli yüksek lisans programlarına başvurabilmek için adayların;

ÜDS-KPDS, YDS (e-YDS)* YÖKDİL,  TOEFL, CPE, CAE, PEARSON PTE sınavlarından herhangi birinden istenilen düzeyde yabancı dil bilgisine sahip olması gerekmektedir.  

Sınav

Yüksek Lisans

ÜDS-KPDS*

55

YDS (e-YDS)*

55

TOEFL

IBT:66

CPE

C

CAE

C

PEARSON PTE

50

YÖKDİL

55

*Türk Dili ve Edebiyatı Tezli Yüksek Lisans Programı için Yabancı Dil Puanı : 50

 

 

Eşdeğerlikler için

 

 

 

Yukarıda sözü edilen sınavlara ilişkin belgelerden herhangi birine sahip olmayan yüksek lisans öğrenci adayları (Başkent Üniversitesi mezunları dâhil), Başkent Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından 28.01.2020 günü saat 14.00’de yapılacak olan İngilizce sınavına girebilirler. Enstitümüze daha önce başvuru da bulunmuş olup, İngilizce Yeterlik Sınavında son 3 yılda başarılı olanların tekrar sınava girmeleri gerekmez. 

Yüksek lisans programlarında İngilizce seviyesi yeterli görülmeyen adaylar Üniversitemizin Yabancı Diller Yüksekokulunda yoğun dil eğitimi programına katılabilir veya lisansüstü programlara özel öğrenci olarak başvuru yapabilirler.  

Kamu Hukuku, Özel Hukuk ve Ekonomi Hukuku Yüksek Lisans Programlarında

İngilizce Dil Yeterliliğinin yanı sıra Almanca, İtalyanca ve Fransızca yabancı dil yeterliliğini ibraz edebilirler.

*T.C. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 07.06.2016 yazısına istinaden; KPDS, ÜDS, YDS ile e-YDS Sınav Sonuçlarının sınav tarihinden itibaren geçerlilik süresi 5 yıldır

Sosyal Medyada Paylaş